Mit érzek most? játékszabály

Köszönjük, hogy a „Mit érzek most?” érzelemkártyákat választottátok!

 

Örülünk, hogy ez a játék most a kezetekben van – reméljük, sok szép, őszinte és meghitt beszélgetést hoz majd nektek.

 

Az alábbiakban megtaláljátok a kártyák használatához tartozó egyszerű útmutatót.

Egy játék, ami segít beszélni az érzésekről

 

A gyerekek sokszor rengeteg mindent éreznek egyszerre.

Örülnek, félnek, dühösek, csalódottak, izgatottak vagy éppen szomorúak – de nem mindig tudják elmondani, mi történik bennük.

 

A „Mit érzek most?” érzelemkártyák abban segítenek, hogy a gyerekek játékos formában felismerjék, megnevezzék és jobban megértsék az érzéseiket.

 

Ez nem egy verseny.
Nem kell jól teljesíteni.
Nem kell „helyesen” válaszolni.

 

A cél egyszerű: beszélgetni, kapcsolódni, és együtt felfedezni, mi zajlik a gyermek lelkében.

 

Hogyan használjátok a kártyákat?

 

1. Válasszatok egy nyugodt pillanatot

A játékhoz nem kell különleges alkalom. Elővehetitek lefekvés előtt, egy nehezebb nap után, hétvégén, vagy akár akkor is, amikor a gyermek láthatóan nem tudja elmondani, mi bántja.

 

Üljetek le kényelmesen, tegyétek félre a telefont, és figyeljetek egymásra. Nem az a fontos, hány kártyát húztok. Hanem az, hogy közben valóban jelen legyetek.

 

2. Húzzatok egy kártyát

Keverjétek meg a paklit, majd húzzatok egy lapot. Olvassátok el együtt az érzelmet, a hozzá tartozó rövid magyarázatot és a példát.

 

Ezután beszélgessetek róla egyszerűen:

Érezted már ezt valamikor?
Mikor szoktad ezt érezni?
Mi segít ilyenkor neked?
Hol érzed ezt a testedben?
Mit szeretnél, hogy anya vagy apa tegyen ilyenkor?

 

Nem baj, ha a gyermek először csak röviden válaszol.
Sok gyereknek idő kell, mire megtanul beszélni az érzéseiről.

 

3. Ne javítsátok ki az érzést

Fontos, hogy a játék közben ne minősítsétek a gyermek válaszait.

 

Nincs olyan, hogy „ezt nem kellene érezned”.
Nincs olyan, hogy „ez butaság”.
Nincs olyan, hogy „emiatt nem kell sírni”.

 

A gyermek érzése akkor is valós, ha felnőttként apróságnak tűnik.

 

Inkább mondjatok ilyeneket:

Értem, hogy ez rosszul esett.
Ez tényleg ijesztő lehetett neked.
Köszönöm, hogy elmondtad.
Segítek kitalálni, mit tehetünk ilyenkor.

 

Így a gyermek azt tanulja meg, hogy az érzéseiről lehet beszélni, és nem kell egyedül maradnia velük.

 

Milyen kártyákkal találkozhattok?

A játékban többféle érzelem jelenik meg, hogy a gyerekek minél pontosabban meg tudják nevezni, mi zajlik bennük.

 

Boldogság és öröm
Amikor a gyermek jókedvű, büszke, izgatott vagy lelkes.

 

Szomorúság és csalódás
Amikor valami fáj, hiányzik, nem sikerült, vagy rosszul esett.

 

Düh és frusztráció
Amikor a gyermek mérges, bosszús, türelmetlen vagy tehetetlennek érzi magát.

 

Félelem és bizonytalanság
Amikor valami ijesztő, új, kiszámíthatatlan vagy nehéz számára.

 

Meglepetés és kíváncsiság
Amikor valami váratlan történik, vagy a gyermek szeretne többet megtudni a világról.

 

Kapcsolódás és barátkozás
Amikor a gyermek másokhoz kapcsolódik, segít, figyel, vagy éppen konfliktusba kerül.

 

Nyugalom és béke
Amikor lelassul, megnyugszik, biztonságban érzi magát, és könnyebben kapcsolódik önmagához.

 

Hogyan érdemes játszani?

Rövid beszélgetésként

Húzzatok 1-2 kártyát, és beszéljétek meg őket. Ez tökéletes lehet lefekvés előtt vagy egy nyugodtabb délutánon.

 

Nehéz helyzet után

Ha a gyermek dühös, sír, fél vagy csalódott, később elővehettek egy hozzá illő kártyát, és segíthettek neki megfogalmazni, mi történt benne.

 

Például:

Szerintem ez most talán csalódottság lehetett. Mit gondolsz?
Lehet, hogy azért lettél mérges, mert nem sikerült, amit szerettél volna?

 

Családi beszélgetésként

Nemcsak a gyermek válaszolhat. A szülő is mesélhet.

 

Például:

Én akkor szoktam izgulni, amikor valami új dolgot kell csinálnom.
Apa is szokott néha mérges lenni, csak próbálja elmondani, mi bántja.

 

Ettől a gyermek látja, hogy az érzések nem rosszak. Mindenkinek vannak érzései, csak meg kell tanulni bánni velük.

 

Mikor ér véget a játék?

A játék addig tart, ameddig jólesik.

Lehet, hogy egy nap csak egy kártyát húztok. Lehet, hogy máskor tízet. Lehet, hogy egy kártyából indul el egy hosszú, fontos beszélgetés.

 

Itt nincs győztes és vesztes.

 

A játék akkor érte el a célját, ha a gyermek egy kicsit jobban érti, mit érez, és érzi, hogy erről veletek biztonságban beszélhet.

 

A legfontosabb szabály: Figyeljetek egymásra.

Ne siettessétek a választ.
Ne akarjatok mindent azonnal megoldani.
 

Néha már az is elég, ha a gyermek kimondhatja:

„Most szomorú vagyok.”
„Most félek.”
„Most büszke vagyok magamra.”
„Most szükségem van rád.”

 

A „Mit érzek most?” kártyák abban segítenek, hogy ezek a mondatok könnyebben megszülessenek.

 

Mert ha egy gyermek megtanulja megérteni az érzéseit, könnyebben érti meg önmagát, másokat és a világot is.

 

Jó játékot kívánunk Nektek!